NOVINKY KONCERTY BIO MERCH
NOVINKY KONCERTY BIO MERCH

KOUZELNÉ MELODIE

KOUZELNÉ MELODIE

David Deyl vzdává hold českým pohádkovým písničkám na albu Kouzelné melodie  - natočil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu album s podtitulem Písničky z českých pohádek.

David Deyl si díky Českému rozhlasu splnil dávný sen a spolu s jeho Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nahrál album s pohádkovými písněmi. „V této velmi rychlé, uspěchané, neosobní době jsme připravili nádherné písně z českých pohádek. Kouzelné melodie nás provázely celým dětstvím, a tuto reminiscenci chci dopřát posluchačům co nejsilněji tak, jak to jen jde,“ svěřil se zpěvák. „Přál bych si, aby posluchači alespoň na chvilku zapomněli na všechny starosti, shon a problémy, a rád bych je přenesl do světa fantazie, říše klidu a bezpečí, kde se budou cítit jako v tom nejkrásnějším snu.“  

David Deyl vybral nejkrásnější a svému srdci nejbližší písničky ze známých českých pohádek a pohádkových a animovaných filmů, takže mezi nimi nechybí například Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? (Tři oříšky pro Popelku), Prstýnek (Princezna se zlatou hvězdou), Saxana (Dívka na koštěti), Dělání (Princové jsou na draka), Nám se stalo něco překrásného (Lotrando a Zubejda) a Včelka Mája. Jako hosty si přizval zpěvačky Moniku Absolonovou, Markétu Konvičkovou, Evu Matějovskou, Kláru Vojslavskou, Natálii Grossovou a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením Věry Hrdinkové. SOČR dirigovala Michaela Rosza Růžičková.

Za Kouzelnými melodiemi se skrývá dva a půl roku intenzivních příprav. Celkem aranžér Michal Worek zaranžoval 230 stran partitur, což je celkem 2 146 taktů a díky IT technologiím víme i to, že je to 107 297 not v notovém zápise. Celkem hudebníci, zpěváci, mistři zvuku a hudební režiséři strávili v osmi studiích 650 hodin práce. V písničkách uslyšíte opravdu celý živý symfonický orchestr, který v nejsilnějších místech má až 90 hráčů. Proto jsou aranže velmi barevné a nástrojově pestré.

Základy písní se natáčely v největším rozhlasovém studiu S1 Českého rozhlasu na Vinohradské 12 a trvalo to přesně týden. Po jarním natáčení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, přišlo období úprav a sesazování jednotlivých záběrů z natáčení. O prázdninách pak na základy natáčely zpěvačky svoje duety s Davidem Deylem v karlínském Áčku Českého rozhlasu, ale nejenom zde. 

Celé album věnoval David Deyl své zesnulé sestře Evě, která letos odešla do nebe.


Ještě několik citací od zúčastněných:

Michaela Rosza Růžičková, dirigent:
"Pro mne - jako pro celoživotní milovnici pohádek a pohádkových písniček - tohle byla krásná práce. Spolupracovat jako dirigent s vynikajícím orchestrem SOČR je čistá radost a veliká čest, orchestrální aranžmá Michala Worka znějí skvěle a David Deyl, který dal do tohoto projektu celé srdce, zpívá jako pravý pohádkový princ. Těším se velice, že jsem toho součástí!

Michal Worek, autor aranží:
"Práce na Kouzelných melodiích byla velká radost a zároveň skvělá škola. Ponořit se do krásné hudby Karla Svobody, Jana Hammera nebo Bohuslava Sedláčka bylo pro mě hodně inspirující. U některých písní mi David dal volnost při tvorbě aranže, ale vždy jsem k tomu přistupoval s plným respektem k autorovi a doufám, že se mi povedlo navázat na autorův záměr a třeba ho i rozvinout. Děkuji Davidovi za možnost pracovat na tak krásném projektu a přeji albu mnoho úspěchů!"

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu:
"Pohádky a pohádkové písničky mě provází celým životem. Miloval jsem je už jako dítě a i dnes si řadu z nich připomenu s mými dětmi třeba při jízdě autem. Album „Kouzelné melodie“ v citlivém, mnohovrstevnatém, barevném a profesionálním podání Davida Deyla je nádherným vánočním dárkem a věřím, že jak pro mě, tak pro tisícovky malých i velkých posluchačů – milovníků českých pohádek a pohádkových skladeb. A i když by člověk měl být k originálu vždy pokorný, troufám si říci, že v některých případech David svou interpretací originál předčil. Vysokou kvalitu nahrávek pak vedle jeho výkonu podtrhují svým výkonem rozhlasoví symfonikové."

Od Davida Deyla, autora projektu a zpěváka ještě malý dodatek:
"Toto album jsem si vysnil už jako malý kluk, který vždy miloval animované pohádky a písně v nich obsažené. Z českých pohádek jsem zpíval snad úplně všechny písně, které existují. Pro vás jsem vybral ty nejkrásnější a mému srdci nejbližší. Melodičnost je u mne vždy na prvním místě.
 Jako děti jsme byli bezstarostní, upřímnější, přirozenější, ale také zranitelnější. Všechny tyto emoce jsem se snažil zachytit v každém tónu, v každé taktu, v každé písni.
"